test

ČSSD zbytečně hazarduje s teplárnou

PT

Vybrat z Plzeňské teplárenské a.s. letos 130 miliónovou dividendu je ekonomický nesmysl, kritizují snahu vedení radnice opoziční zastupitelé z TOP 09. Podle nich by měly peníze zůstat v Plzeňské teplárenské a.s. a vytvořit rezervu na nutné investice a řešení případných problémů, kterých je nyní kolem podniku požehnaně.

 

"Ať už jde o záležitosti se spalovnou, zastavenou podporou obnovitelných zdrojů nebo krátkou topnou sezónou, radnice by neměla z teplárny vytáhnout peníze, ale jako řádný hospodář vytvořit rezervy,” říká náš zastupitel Ondřej Ženíšek, který je členem dozorčí rady Plzeňské teplárenské a.s.

Ekonomický náměstek primátora za ČSSD však na tom stále trvá. Argumentuje tím, že v loňském roce nepociťovala Plzeňská teplárenská ty problémy, které ji čekají letos. To je ale naprostá ekonomická bláhovost. Vedení města tak riskuje, že v případě sebemenších otřesů na již tak oslabeném energetickém trhu bude muset sáhnout do kapes 40 tisíc plzeňských domácností tím, že zdraží teplo, nebo bude muset prodat celý podnik či jeho část. Již vloni na podzim primátor Plzně avizoval, že se v budoucnosti nejspíš bude muset uvažovat o prodeji této firmy.

 

Společnost Plzeňská teplárenská a.s. hospodařila v roce 2015 s odhadovaným ziskem kolem 260 mil. korun před zdaněním. Tento výsledek je ale dlouhodobě nejslabší, což však koresponduje se situací v energetickém sektoru.

Dividenda se v městském rozpočtu rozplyne jako "sůl na chodníku", pomůže jen na chvilku, ale teplárna se pak může ocitnout po krk v břečce,” uzavírá Michal Vozobule, předseda klubu zastupitelů TOP 09.

Eva Šafránková, krajská manažerka TOP 09

Pojďte do toho s námi

Pomozte nám lépe poznat Vaše názory, zapojte se do kampaní a buďte skutečnou součástí TOP 09.

Můžete se stát přímo členem TOP 09, rádi uvítáme každého, kterému není dění v našem městě lhostejné. Chcete-li pomáhat, ale necítíte se na vstup do politické strany, můžete se stát dobrovolníkem nebo podporovatelem. Vyplňte kontaktní email a my Vás budeme kontaktovat.