test

Představujeme: Mgr. Ondřej Ženíšek, kandidát na primátora města Plzně

Ondřej s tondou zahájení

Hrál smrtku, pokořil Mont Blanc

Ondřej Ženíšek chtěl být veterinářem a později učitelem. Nakonec ale vyhrála francouzština a politika. Rozhovor s Ondřejem Ženíškem přinesl týdeník 5 + 2.

 

PLZEŇ / .„Možnost žít nějaký čas v jiné zemi je nenahraditelná zkušenost. Nejen kvůli cizím jazykům, ale člověk do života získá potřebný nadhled,“ říká kandidát na primátora za TOP 09 v Plzni Ondřej Ženíšek (38). Sám využil šance poznat život v cizině zblízka několikrát. Jak tvrdí, žít na stálo jinde než v Čechách ale nikdy nechtěl. „Neláká mě ani Praha. Doma jsem zkrátka v Plzni,“ dodává. Během studií strávil Ondřej Ženíšek deset měsíců ve Francii, rok v Madridu a sedm let jezdil na letní brigády do Německa. „Poznal jsem díky tomu oblasti od severního Německa až k Bodamskému jezeru a vystřídal různé profese. Pracoval jsem jako pomocník na stavbách, v kuchyni, jako čistič strojů v továrně, jako číšník, nebo jsem uklízel operační sály v regenburské nemocnici,“ prozrazuje politik.

 

K srdci mu ale nejvíce přirostla Francie, jejíž jazyk a kultura se staly součástí jeho života. „Mezi Francouzi mám mnoho přátel. Studoval jsem francouzštinu na gymnáziu i na vysoké škole a pak jsem se jako au-pair staral deset měsíců o válečného veterána, který se na konci 50. let zranil ve válce v Alžírsku. Poté jsem devět let pracoval ve francouzské firmě, kde jsem byl s Francouzi v kontaktu denně,“ vypráví Ondřej Ženíšek. Letos byl také zvolen prezidentem plzeňské pobočky Francouzské aliance, organizace, která propaguje po celém světě francouzskou kulturu.

kuchar2a

Když je řeč o kultuře, plzeňský politik není jen jejím pasivním konzumentem. Už v dětství hrál na zobcovou flétnu, na klavír a na kytaru. A se skauty si vyzkoušel i prkna, která znamenají svět. „Hráli jsme cimrmanovské Dobytí severního pólu, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, a jednoaktovku Vizionář ze hry Posel z Liptákova. Tam jsem hrál Smrtku,“ vzpomíná. Baví ho ale i sport. „Rodiče mě i mé tři sourozence vedli od dětství jak ke kultuře, tak i ke sportu. Mě bavily hlavně ty kolektivní, jako fotbal, hokej, volejbal. Ale na základní škole jsem se učil několik let i jezdit na koni, to souviselo zase s mým zájmem o přírodu. Hned po revoluci, ve třinácti letech, jsem také vstoupil do skautského oddílu,“ prozrazuje.

 

I proto se prý původně chtěl Ondřej Ženíšek stát zvěrolékařem. „Byli jsme s mladším bratrem Markem vášnivými chovateli, doma v paneláku jsme měli pořád nejrůznější zvířata od rybiček, křečků a morčat po andulky na balkoně,“ vyjmenovává s úsměvem. Život na statku prý zase poznal na chalupě u babičky, která chovala kromě obvyklých králíků a slepic i krávu. „Ve škole mě zajímala nejvíc biologie. Ale asi v polovině gymnázia se to změnilo, pak jsem začal inklinovat spíše k humanitním oborům, například k historii,“ prozrazuje. Po maturitě proto nezamířil do Brna na veterinární fakultu, ale zůstal v Plzni a začal studovat Pedagogickou fakultu na ZČU, obor dějepis a francouzština. „Byl jsem v ročníku jedním z mála, kteří opravdu chtěli učit. Lákala mě možnost předávat dětem znalosti a zároveň je formovat. Nakonec to ale paradoxně dopadlo jinak. Během studií jsem si přivydělával v jedné francouzské firmě ve Stříbře jako tlumočník. V posledním ročníku jsem od nich obdržel nabídku zajímavého manažerského místa a nakonec jsem v této firmě vydržel devět let,“ vypráví.

 

Přestože „zběhl“ od přírodních věd k humanitním, čistě kavárenským filozofem se Ondřej Ženíšek nikdy nestal. Zvládne ujet sto kilometrů na kole a má za sebou i výstup na Mont Blanc. „Tím jsem oslavil své třicáté narozeniny,“ vzpomíná. Výstupu se účastnil s několika přáteli a starším bratrem Pavlem, který se věnoval horolezectví.

 

A jak tráví kandidát na primátora volný čas v současné době? „Snažím se stále alespoň trochu aktivně sportovat, ale volného času teď moc není. Než jsem se před čtyřmi lety stal předsedou kontrolního výboru na magistrátu, chodil jsem si pravidelně zahrát hokej, fotbálek nebo squash. Teď se mi to ale podaří spíš výjimečně,“ konstatuje politik. A stejné je to prý i s knihami. „Když už čtu, tak spíše různé články, snažím se udržovat si stále přehled o tom, co se děje,“ říká. O víkendu ale rád opustí město a vyrazí do přírody. „Máme chatu v okrese Plzeň-sever, kde jsou krásné lesy. A když se mi někdy podaří utrhnout se na prodloužený víkend, zajedu rád za přáteli do Francie nebo do Německa,“ říká.

 

TOP 09 chce s příštím volebním období v Plzni: Zvýšit bezpečnost, zrušit herny; zastavit další zadlužování města; budovat obchvaty, ne průtahy.

 

Zdroj: 5.9.2014 5plus2 str. 04, Regionální mutace| 5plus2 – Plzeň a plzeňsko, Autor + foto (kuchař) L. SÝKOROVÁ

Pojďte do toho s námi

Pomozte nám lépe poznat Vaše názory, zapojte se do kampaní a buďte skutečnou součástí TOP 09.

Můžete se stát přímo členem TOP 09, rádi uvítáme každého, kterému není dění v našem městě lhostejné. Chcete-li pomáhat, ale necítíte se na vstup do politické strany, můžete se stát dobrovolníkem nebo podporovatelem. Vyplňte kontaktní email a my Vás budeme kontaktovat.