Další zastavování sídliště je nesmysl

V posledních měsících se na mě čím dál víc obracejí občané našeho obvodu, kteří zásadně nesouhlasí s postupem ČSSD a ODS ve vedení našeho obvodu. Nejčastější výtky směřují ke kladným stanoviskům k různým developerským projektům, kterými obvodní rada de facto umožňuje vytvářet problémy zejména s bydlením a parkováním v různých částech obvodu.

Proto je potřeba jednoznačně se postavit všem snahám o bezduché zastavování sídliště další bytovou zástavbou. Tato nová zástavba přináší neúměrné zatížení již dnes přetížené dopravní i další infrastruktury. Chápu, že je městskou strategií zastavovat proluky vzniklé v minulosti např. bombardováním za 2. světové války, či demolicemi, ale nová zástavba přímo v sídlišti, kde bydlí desetitisíce lidí, je v drtivé většině případů krokem nelogickým a dokonce zjevně iracionálním. Bohužel i v tomto období přijala tato koaliční rada ODS a ČSSD několik podobných rozhodnutí a stanovisek.

Konkrétní projekty, které tato negativa bezpochyby splňují lze najít v sídlišti na každém kroku. Snaha zastavět prostor vedle kostky v Komenského ulici, záměr postavit v horní části Studentské administrativní budovu a vnitroblok Toužimské a Krašovské dokonce bytovým domem, zároveň rozjet stavbu série bytových domů u lesa v Manětínské ulici patří k tomu nejhoršímu, co se v poslední době projednávalo, nebo nyní projednává. V případě Manětínské a Komenského ulice se zatím podařilo místním občanům a rozumným zastupitelům projekty zastavit, ale jistota, že nebude snaha protlačit je ještě v tomto volebním období, zde bohužel není.   

Některé kroky jsou však již nenávratné. Bohužel v blízkosti dvou zón rodinných či řadových domů, v ulici U Velkého rybníka, byla umožněna realizace několik vícepodlažních bytových domů a není vyloučeno, že v těchto místech vyrostou ještě další. Projekt ve vnitrobloku Toužimská – Krašovská má zatím veškerá městská razítka, byť se zatím nestaví. A občané Manětínské mohou hodiny vyprávět o zhoršení situace s parkováním po umožnění rozšíření hypermarketu v jejich bezprostředním sousedství. Naopak projekty na revitalizaci sídlišť, které by pomohly zlepšit současný stav a které jsou mnohdy dotované z peněz ministerstva pro místní rozvoj, vedení obvodu ani města nerealizuje.

Naším záměrem obecně není nové bytové výstavbě bránit, ale nepouštět ji tam, kde přinese městu a jeho obyvatelům víc škody než užitku. Plzeňské developerské projekty jsou také často zatíženy politickými vazbami a ne zrovna fair přístupem zúčastněných. Pevně však věřím, že se tato situace do budoucna změní a Plzeň a náš městský obvod se budou racionálně rozvíjet. Klíčem k tomu je hlavně spokojenost občanů s místem, kde právě žijí.

Mgr. Michal Vozobule, předseda kontrolního výboru ZMO Plzeň 1

Tento text vyšel v Plzeňské Jedničce č. 6/2013, prosinec

Pojďte do toho s námi

Pomozte nám lépe poznat Vaše názory, zapojte se do kampaní a buďte skutečnou součástí TOP 09.

Můžete se stát přímo členem TOP 09, rádi uvítáme každého, kterému není dění v našem městě lhostejné. Chcete-li pomáhat, ale necítíte se na vstup do politické strany, můžete se stát dobrovolníkem nebo podporovatelem. Vyplňte kontaktní email a my Vás budeme kontaktovat.